Ponadczasowość stylu rustykalnego – co warto wiedzieć?

Styl rustykalny czerpie inspiracje z dawnej kultury ludowej. W nawiązaniu do architektury również wzoruje się na tradycyjnych metodach budowania domów z naturalnych materiałów, takich jak drewno, kamień oraz cegła. Obecnie elewacje wykonywane są z płytek cegłopodobnych.

Jednak efekt jest zadziwiająco naturalny i niepowtarzalny.

Jasne kolory w stylu rustykalnym

Najważniejszą kwestią jest wybór odpowiednich kolorów ścian oraz wyposażenia wnętrza. Powinny one być w naturalnych, ciepłych kolorach. Dominuje tu biel, beż oraz wszystkie odcienie brązu i złota. We wnętrzach naszych salonów, sypialniach czy też kuchniach pięknie będą prezentowały się belki sufitowe, drewniane podłogi i pomalowane ściany z cegły na biało.

Styl rustykalny – ponadczasowe antyki

Meble zdecydowanie powinny być z drewna dębowego lub sosnowego z naturalnymi słojami. W salonie i sypialni najefektowniej prezentują się meble proste oraz wygodne. Mogą to być stare szafy, komody, stoły z antycznymi krzesłami. Na kanapach nie powinno zabraknąć narzut oraz ręcznie haftowanych poduszeczek. Wszędzie dominują ręcznie wykonane serwetki oraz lniane obrusy. Starym, zniszczonym meblom dajmy drugie życie i przy niewielkich nakładach spróbujmy je sami odnowić.

Dodatki w stylu rustykalnym

Dodatki w stylu rustykalnych pełnią zasadniczą rolę. Drobne dekoracje i bibeloty wpływają na swoisty klimat wystroju wnętrza. Świetnie sprawdzają się stare zegary, miedziane lampy, żyrandole oraz wyroby z wikliny. Zaś kwiaty doniczkowe pięknie zaprezentują się w ogromnych koszach z trawy. Wybierajmy tkaniny bardzo wzorzyste w kwiaty, pasy lub kratę. Koniecznie musi to być len, bawełna lub wełna.