Nakładanie tynków wewnętrznych w domu – jak to zrobić?

Po założeniu instalacji elektrycznej następuje moment, kiedy należy nałożyć tynki na suficie oraz ścianach wewnętrznych domu. Właściwie dobrany tynk wewnętrzny może stworzyć odpowiedni mikroklimat oraz chronić przed negatywnym wpływem wilgoci i ognia.

Czy można samemu zająć się nakładaniem tynku wewnętrznego?

Tynk stanowi twardą masę o walorach estetycznych. Może ona chronić powierzchnię ścian oraz sufitów wewnątrz budynku. Wyróżnia się tynki cementowo-wapienne, gipsowe, wapienne oraz gliniane. Stosowane we wszystkich pomieszczeniach tynki cementowo-wapienne pozwalają utrzymać odpowiednią wilgotność wewnątrz pomieszczeń. Są także doskonałym podłożem przed nałożeniem farby, tapety czy płytek. Jest to także uniwersalny tynk, który wyróżnia się jednak długim okresem schnięcia – wynosi on około miesiąca. Natomiast do wykańczania sufitów oraz ścian we wszystkich pomieszczeniach wykorzystywane są tynki gipsowe. Umożliwiają uzyskanie gładkich powierzchni. Tym samym po ich nałożeniu można przystąpić do malowania lub nakładania tapety. Tynki gipsowe wyróżniają się także krótkim czasem schnięcia, wynoszącym około 2 tygodnie. Z kolei tynki wapienne to tynki długowiążące. Przez co można je nakładać powoli. Na ich powierzchni nie występują pęknięcia po nałożeniu, natomiast Mają małą wytrzymałość na różne uszkodzenia. Doskonale przepuszczają parę wodną, a przez to regulują wilgotność powietrza we wnętrzach.

Tynkowanie ścian warto zaplanować kilka miesięcy po postawieniu murów. Wynika to z faktu, że po wyparowaniu wody z betonu oraz pozostałych materiałów budowlanych ściany oraz fundamenty kurczą się. Dlatego zaleca się, aby tynki nakładać co najmniej trzy miesiące od postawienia ścian budynku.