Co należy wiedzieć o stylu klasycznym we wnętrzach?

Klasyczny styl jest najbardziej ponadczasowy. Rozwija się już od starożytności, tym samym jego tradycja jest niezwykle bogata. Wyróżnia się przede wszystkim prostotą, symetrią, równowagą oraz stosowaniem sprawdzonych rozwiązań dekoratorskich.

Aranżacja wnętrz w stylu klasycznym

Wnętrza w stylu klasycznym charakteryzują się wysoką jakością dobranych materiałów oraz mebli. Natomiast kolorystyka jest stosunkowo stonowana. Podstawą są zatem naturalne materiały, takie jak kamień i drewno, ale także wyważone kolory. We wnętrzach klasycznych nierzadko występują tapety, zwłaszcza w jasnych pastelowych kolorach. Mogą posiadać także delikatne wzory w podobnych odcieniach. Szczególną uwagę zwraca sufit, który bogaty jest w listwy, gzymsy, sztukaterie oraz wiele innych. Nierzadko we wnętrzach w stylu klasycznym pojawiają się także dodatki w postaci antyków. Istotną cechą tego stylu jest jednak wewnętrzna spójność. Zatem wszystkie dodatki i elementy powinny być połączone, na przykład wspólnym kolorem, lub też materiałem wykonania. Istotne jest jednak, aby zachować jak najwyższą jakość. Dotyczy to zarówno mebli, ich wykończenia, ale także akcesoriów. Niezbędne jest również zachowanie porządku oraz unikanie zbyt dużej ilości dodatków czy ozdób. Styl klasyczny kieruje się również zasadą symetrii. Oznacza to, że takie samo rozwiązanie zastosowane jest po obu stronach wnętrza. Dotyczy to między innymi ustawienia mebli, ale także elementów wyposażenia.

W ten sposób we wnętrzach panuje harmonia oraz spójność. Często wykorzystuje się również drewniane elementy dekoracyjne, tworzone między innymi z orzecha, mahonia, dębu czy klonu. Stanowią one doskonale uzupełnienie jasnych i pastelowych ścian.