Co warto wiedzieć o stylu skandynawskim we wnętrzach?

Styl skandynawski jest obecnie jednym z najpopularniejszych trendów wnętrzarskich. Gości on w naszych domach już od kilku lat. Czemu zawdzięcza swoją popularność ? Jakie są najważniejsze cechy stylu skandynawskiego ?

Styl skandynawski w Twoim wnętrzu – o tym musisz wiedzieć

Styl skandynawski, jak sama nazwa wskazuje, wywodzi się z północnej Europy. W związku z tym, iż jedną z najważniejszych cech stylu skandynawskiego jest silny związek z naturą, dzikość i chłód północnej Europy inspirują projektantów wnętrz.

Ogromną popularność zawdzięcza on przede wszystkim swojej prostocie i wygodzie. Wnętrza w tym stylu są urządzone w sposób minimalistyczny, prosty i jak najbardziej funkcjonalny. Jasność ścian, naturalne drewno i chłodne barwy podkreślają jego naturalność. Styl skandynawski sprawdzi się zarówno w małych mieszkaniach, gdzie liczy się każdy centymetr przestrzeni. Pozwoli on na rozjaśnienie i optyczne powiększenie wnętrza. Będzie też idealny w dużych domach, gdzie surowość drewna ociepli wnętrze, a pastelowe kolory spowodują, że będzie ono bardziej przytulne.

Główne cechy stylu skandynawskiego to

  • jasna kolorystyka – kolory zbliżone jak najbardziej do naturalnych, biele, beże i odcienie szarości;
  • naturalne materiały – najważniejszym materiałem jest naturalne drewno, spotkać można tez kamień;
  • tkaniny – w stylu skandynawskim odgrywają one istotna rolę, pledy, poduchy, czy koce o grubym splocie, materiały naturalne: bawełna, len, wełna czy juta;
  • wygoda i komfort – są one podstawą urządzania wnętrza, formy musza być ergonomiczne, a meble praktyczne i funkcjonalne;
  • wyraziste dodatki – w stylu skandynawskim, w celu „przełamania” bieli, czy szarości często stosuje się wyraziste dodatki w mocnych kolorach i odważnych wzorach.

Prostota i komfort, jakie daje styl skandynawski sprawiają, że jest on jednym z najpopularniejszych w urządzaniu wnętrz.