Jakie rodzaje szlifierek wyróżniamy?

Szlifierka to jedno z najczęściej wykorzystywanych narzędzi, nie tylko w budownictwie, ale też w branży wykończeniowej oraz w majsterkowaniu. Co ciekawe, zakup szlifierki nie musi być wcale taki łatwy, jak mogłoby nam się wydawać. Jakie rodzaje szlifierek wyróżniamy?

Szlifierka kątowa

Szlifierka kątowa to najbardziej podstawowy rodzaj narzędzia obrabiającego, który służy nie tylko do wykańczania i obróbki różnych materiałów, ale też do wykonywania precyzyjnych cięć materiałów charakteryzujących się szczególną wytrzymałością. Szlifierki kątowe różnią się średnicą tarczy, ale też zastosowaniem. Mniejsze szlifierki z powodzeniem posłużą nam do cięcia blach czy elementów ceramicznych. Największe, profesjonalne modele  z kolei będą idealne do najtrudniejszych prac, takich jak cięcie betonu.

Szlifierka oscylacyjna

Szlifierki oscylacyjne służą do obróbki powierzchni równych i płaskich, w celu dokonania wstępnego szlifowania. Cechą charakterystyczną szlifierek oscylacyjnych jest prostokątna stopa, która ułatwia odpowiednie obrobienie narożników materiału. Ten rodzaj narzędzia najczęściej wykorzystuje się do obróbki drewna, pozbawienia zgrubień, nierówności oraz drzazg, które mogą powstać wskutek eksploatacji drewna.

Szlifierka taśmowa

Szlifierka taśmowa to urządzenie do zadań specjalnych. Dzięki relatywnie dużym wymiarom ten typ szlifierki doskonale nadaje się do szybkiego szlifowania dużych powierzchni drewnianych, metalowych, ale też innych. W zależności od naszych preferencji, ale też modelu, możemy wyróżnić szlifierki taśmowe przenośne oraz potężne szlifierki stacjonarne, które stanowią podstawowe wyposażenie każdego zakładu stolarskiego.

 

One thought on “Jakie rodzaje szlifierek wyróżniamy?

Dodaj komentarz