Most Golden Gate – niezwykła atrakcja San Francisco

Most Golden Gate jest ikoną i symbolem miasta San Francisco, ma charakterystyczny czerwony kolor, chociaż oficjalnie barwa jest określana jako „international orange”. Został otwarty w 1937 toku i zrewolucjonizował transport oraz komunikację całego zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych.

Mieszkańcy zatoki San Francisco Bay do tej pory korzystali głównie z przepraw promowych. Został Zaprojektowany przez Josepha Straussa i przez kilkadziesiąt lat był najdłuższym wiszącym mostem na całym świecie. Jego długość wynosi 2,8 kilometrów, znajduje się na wysokości 67 metrów nad wodą pomiędzy dwiema identycznymi wieżami unoszącymi się 227 metrów nad poziomem morza podczas przypływu.

Most Golden Gate – cud współczesnej architektury

Most do tej pory przetrwał już kilka trzęsień ziemi, a środkowa część jezdni budowli w czasie silnych porywów wiatru może przemieszczać się aż do 8 metrów w lewo i w prawo. W trakcie budowy cały czas istniała obawa zawalenia się konstrukcji z powodu silnych wiatrów. Obiekt jest monumentalny, projektowano go z myślą o niszczącej sile natury. Obliczono, że długość drutów potrzebna do wykonania lin wystarczyłaby na okrążenie Ziemi trzy razy. Budowa mostu była bardzo niebezpieczną inwestycją, w jej trakcie zginęło 11 robotników. Główny architekt, aby zwiększyć bezpieczeństwo, polecił rozciągnięcie siatki wzdłuż rusztowań, dzięki temu uratowano życie 19 robotników, którzy spadli z konstrukcji. Wzdłuż mostu znajduje się ścieżka dla pieszych ciesząca się dużą popularnością.

Oryginalna konstrukcja mostu, charakterystyczny kolor i wyjątkowo atrakcyjne położenie sprawiają, że jest on częstym elementem kultury uwiecznianym na zdjęciach, odgrywano na nim wiele scen filmowych.

One thought on “Most Golden Gate – niezwykła atrakcja San Francisco

Dodaj komentarz