Istotną decyzją podczas budowy ścian wewnętrznych jest wybór materiału, a także technologii, w jakiej ściany zostaną wybudowane. Ściany wewnętrzne muszą sprostać obecnie nowym oczekiwaniom. Podział wnętrz musi być funkcjonalny, co oznacza możliwość ewentualnej zmiany jego układu.
Budowa ścian wewnętrznych domu jednorodzinnego
Dodatkowo ściany wewnętrzne muszą wyróżniać się wysoką ochroną akustyczną. Najczęściej wznoszone są z ceramiki, betonu komórkowego, ale także silikatów. W większości przypadków wybiera się ten sam materiał, który został wykorzystany do tworzenia ścian nośnych. Grubość ścian wewnętrznych oscyluje w granicach 12 cm. Istnieje możliwość stworzenia cieńszych ścian, bez tynków, które pełnić będą funkcję dekoracyjną. Natomiast w przypadku akustycznego odizolowania pomieszczenia konieczne jest zastosowanie grubszych ścian działowych. Najczęściej wybieranym materiałem do tworzenia ścian wewnętrznych są pustaki poryzowane. Dodatkowo w przypadku wysokich wymagań dźwiękochłonnych można zastosować pustaki akustyczne, które mają podwyższone parametry akustyczne oraz dźwiękowe. Inną możliwością jest zastosowanie betonu komórkowego. Tego typu przegrody muruje się bardzo łatwo i szybko. Bloczki z betonu komórkowego wyróżniają się dużymi wymiarami, a jednocześnie niską wagą. Tym samym nie stanowią dużego obciążenia dla stropu. Produkowane są w różnych odmianach oraz gęstościach, co wiąże się także z ich ciężarem.
Dodatkowo w związku z tym, że bloczki łatwo można przycinać – w przyszłości nie będzie problemu z ewentualnym wyburzeniem ściany lub dostawieniem nowej. Jest to także idealny materiał w przypadku budowy łuków działowych, ale także murków o niepełnej wysokości.